אבחון פסיכיאטרי


אבחון פסיכיאטרי- הערכה נפשית רב מימדית

למרות שהדיעה הרווחת בציבור היא שפסיכיאטריה מתבססת על הנחות ואמונות ללא יכולת להוכיח את התיאוריות שעומדות מאחורי ההסברים למחלות והפרעות ולטיפול המוצע, אנחנו צריכים לזכור שהפסיכיאטריה עוסקת באבחון וטיפול בהפרעות נפשיות והתנהגותיות. מוח האדם מורכב מאוד והגורמים שמשפיעים על תיפקודו רבים מכדי שנוכל לקחת בחשבון את כולם.

פסיכיאטריה היא תחום חדש ברפואה המודרנית אולם המידע שהצטבר לאורך עשרות שנים מבסס, את התפישות שלנו, על תהליכים של הפרעות נפשיות שאנו מטפלים בהם. לדוגמא- דיכאון שכולנו יודעים לומר מה המאפיינים שלו, הינה הפרעה שיש לה מרכיבים רגשיים, התנהגותיים, קוגניטיביים וגופניים ברורים. המחקרים בתחום זה מצביעים על הקשר שבין העולם הפנימי שהאדם חווה, רגשותיו, חוויותיו, פחדיו ואמונותיו עם העולם החיצוני כפי שבא לידי באירועים חיצוניים, השפעות האוכל, המים ואירועים חיצוניים אחרים טראומטיים או חיוביים.

תחילת האבחון הפסיכיאטרי

עו דלפני שהמטופל מגיע אל הפסיכיאטר נוצר תהליך שבו הוא מתכנן ומדמה את הפגישה עצמה בעיני רוחו. המטופל מכניס אל תוך הפגישה את האמונות שלו, הסטיגמה ואת החששות יחד עם התקוות שלו.

הפסיכיאטר יתחיל בשיחה עם המטופל, בדרך כלל יתחיל בתשאול לצורך היכרות כללית על מנת להבין את הרקע שלו. לאחר מכן, לעתים תוך התמזגות בלתי נראית כמעט, יחל דיון על הקשיים של המטופל- מה הסיבה שהביאה אותו לפגישה, מה הקשיים שלו, מה הצרכים שלו וכמובן האם היו מצבים דומים או אחרים בעברו שיכולים לשפוך אור על מצבו הנפשי העכשווי.

לאחר פגישה שכזו, יכול הפסיכיאטר, להגיע לאבחון של בעייתו של המטופל. האבחנה הראשונית יכולה להשתנות עם הזמן אולם בדרך כלל כבר לאחר פגישה אחת יכול הפסיכיאטר להגדיר את מרכז הקשיים של המטופל ולהחליט יחד עם המטופל עצמו על הדרך הנכונה והמתאימה ביותר עבורו להתחיל בטיפול (אם הוא זקוק בכלל לטיפול). הפסיכיאטר יקח בחשבון מעבר לאבחנה את מצבו הבריאותי, העדפתו של המטופל, היסטוריה משפחתית ואישית של המטופל. התחשבות בכלל הכורמים הללו תוכל להביא לכך שהטיפול יהיה יעיל, נוח ובטוח.

מטרות נוספות שלשמן פונים אל פסיכיאטר

פסיכיאטרים עוסקים לא רק באיבחון לצורך טיפול אלא גם באבחון לצורך הערכת מצבו הנפשי או הקוגניטיבי של האדם לצורך עריכת חוות דעת פסיכיאטרית. לאחר תהליך האבחון הראשוני יחליט הפסיכיאטר האם יש צורך בהשלמת בדיקות נוספות, מה המידע הרפואי הנוסף שהוא זקוק לו (מסמכים רפואיים, למשל) ולאחר מכן יחליט על הצורך בפגישה נוספת (במידה ויש צורך בכך).

איבחון נפשי – פסיכיאטרי מחייב ידע, ניסיון וראייה כוללנית של מצבו של המטופל, צרכיו, משפחתו והרקע שממנו מגיע. אבחון מוקדם של הפרעות נפשיות יכול למנוע נזקים והפרעות תיפקודיות עתידיות שעלולות לפגוע במהלך החיים התקין של הן המטופל והן בני משפחתו.