דיכאון לאחר לידה-אבחון וטיפול


דיכאון לאחר לידה

גם אירועים משמחים יכולים להיות  מקור למשברים נפשיים. אירועי חיים נמצאו כגורמים להפרעות נפשיות מסוימות. בין האירועים הללו , כולנו יכולים להבין מדוע מות אדם קרוב אלינו גורם לדיכאון. אולם אנחנו פחות מבינים מדוע , למשל, חתונה מתקרבת עלולה לגרום לפרוץ משבר נפשי כמו  מאניה. לכאורה האירוע משמח. המנגנון אינו ברור וכולל בתוכו לא רק את התפישה שלנו הקוגניטיבית את המהות של האירוע כחיובי או כרצוי אלא כמנגנון פיזיולוגי שגורם להפרשת חומרים מסוימים שהם אלו הגורמים להתפתחותה של הפרעה נפשית כזו או אחרת.

דיכאון לאחר לידה

הריון היא תקופה לא קלה עבור נשים ועבור בני הזוג הנדרשים, בעולם המודרני ועל פי צ האופנה לערוך הכנות לפני שנכנסים להריון. פעם ההיריון נתפש כחלק "טבעי" ולא עושים מנו עניין. היום יש צורך בהכנות לפני כן- צריך להתכונן לתקופה הנכונה בחיים מבחינת הלימודים והעבודה, צריך להתכונן מבחינת ויטמינים ושאר המינרלים והחומרים שיש לקחת לפני ההריון, כמו חומצה פולית. יש להתכונן ולעשות בדיקות גנטיות למחלות שונות, לקבוע מי הגניקולוג שיעשה את המעקב, איזה בדיקות ייערכו ומתי, איפה תהיה הלידה, באיזו שיטה (טבעית או "רגילה") וכיצד לבשר למשפחה ולחברים ובאיזה שלב. והתיאור הזה הא רק כאשר הכל עובד כמו שצריך . במקים שבהם ההריון מתעכב ויש צורך לעבור בירור לסיבה שההיריון המיוחל אינו מגיע, העניינים מסתבכים יותר .

תקופת ההריון, מעבר לחוסר הנוחות הגופנית שבה, מתאפיינת בשינויים נוספים מבחינת המצב רוח, היכולת לשלוט ברגשות, שינויים גופניים כבר אמרנו שזה ברור מאליו נכון?, היחסים עם בן הזוג לא תמיד זומרים כבעבר, העבודה מלחיצה יותר כי יש צורך להיעדר יותר. יש מתיחויות בבית בעניינים שונים- אם זה בן איך לקרוא לו- ואם זה בת מה יהיה שמה. האם נעשה ברית מילה עם רופא מוהל או שמא מוהל מהרבנות זה הדבר הנכון? הקריאה "אני הורמונאלית" ולאחר מכן ההתנצלות שיש להתחשב באישה ההריונית, נעשים עניין שבשגרה בחלק מהמקרים.

כשאנחנו מסתכלים על התהליכים שעוברים מבחינה אישית, קריירה, משפחתית, רפואית, הורמונאלית, שינויים בגוף וביחסים עם המשפחה המורחבת והחברתית אין ספק שהריון יכול להיות כר פורה למצוקה ולמתחים שיכולים, לעתים, להתנקז לדמות של דיכאון. בניגוד לדעה הרווחת, רוב המקרים של דיכאון לאחר לידה אולי מאובחנים לאחר לידה אבל ניתן לראות שהתסמינים החלו עד בזמן ההריון. המצב רוח הלא טוב, התחושה של העצבות ואולי הפריעה ביכולת ליהנות. לעתים תחושת יאוש . התסמינים הללו משוייכים לעתים לתחושות הגופניות, לעלייה במשקל, לחוסר השינה היעילה ולשינויים ההורמונאליים. משום כך, לעתים קרובות המצב הנפשי הזה איננו מאובחן.

ועכשיו הגענו לשלב המיוחל. הכל עבר בשלום – הזוג לאחר הלידה, מזל טוב, התינוק נולד, הזוג מגיע הביתה לסוג של "שקט" ולרוטינה משמימה לפעמים (ולעתים מספקת)* של הטיפול בילד. לעתים קרובות המשימה מוטלת על האם והבעל נמצא שם אבל פחות אקטיבי. התסמינים של הדיכאון מתחילים להתגנב ולהתעצם והם שונים מסתם דכדוך שלאחר לידה. התסמינים של דיכאון לאחר לידה מופיעים בתקופה יותר מאוחרת מאשר הדיכדוך, הם יותר עמוקים ויותר קשים. המצב רוח ירוד רוב הזמן וקשה מאוד לעודד את האישה. לעתים יש מחשבות שאולי כל זה לא היה שווה ולעתים יש תחושה , שנובעת מהדיכאון עצמו, שהעולם עצוב ורע וחבל שהביאו את הילד לעולם. למרות שיש אפשרות לישון (כשהמשפחה מבינה שיש מצוקה) השינה לא מצליחה להגיע והמחשבות ממשיכות להציק. לעתים מאוד נדירות המחשבות עלולות להוביל לכך שיהיה רצון לפגוע בתינוק או להתאבד.

במקרים כגון אלו מומלץ לפנות אל פסיכיאטר. עוד לפני שהמצב מחמיר והדבר מאוד ברור שמדובר בדיכאון. לפעמים כדאי להגיע לבדיקה פסיכיאטרית על מנת לשלול שמדובר בדיכאון מאשר להתלבט ולהשיר את המצב כפי שהוא. היום הטפול הפסיכיאטרי יעיל מאוד, נוח ואפשר להחלים מהמצב הזה. אין להתייחס אליו כאל "שינויים הורמונאליים" . המדובר בדיכאון לכל דבר והטיפול ההורמונאלי אינו יעיל למצב הזה . לעומת זאת טיפול נוגד דיכאון , רגיל, נמצא יעיל מאוד. הטיפול נועד לשפר את המצב הנפשי והרגשי של האם ולהיטיב עם יכולתה להתמודד עם התינוק ולספק רקע בריא להתפתחותו של הילד/ה החדש/ה שבמשפחה.

כל מסע ארוך מתחיל בצעד אחד קטן...
ד"ר חיים שם דוד, פסיכיאטר מומחה עוסק בפסיכיאטריה כללית ומשפטית. אם החלטת שהגיע הזמן לשפר את איכות החיים שלך ניתן לקבוע תור. המרפאה נמצאת ברחוב קהילת ונציה 10 בתל אביב. לקביעת תור ולקבלת פרטים ניתן להתקשר בטלפון 03-5114390 או בטלפון 050-2511317.