הפרעת קשב וריכוז-כשהפוטנציאל אינו ממומש


מה קורה כשהפוטנציאל אינו ממומש בגלל פגיעה בריכוז?

פעם, לא מזמן, ילדים שלא הצליחו ללמוד נחשבו ל"עצלנים" ולא בהכרח ידעו שיש מצבים שאינם בשליטה. אחד המצבים , אנחנו מכירים היום, הפרעת קשב וריכוז. לא הייתה מודעות לכך שלא רק שיש אנשים שונים מבחינת היכולת שלהם להגיע להישגים בלימודים אלא שיש לך סיבה. פעם תלמיד שלא הצליח להבין מה המשמעות של האותיות וכיצד אלו מתחברות ליצירת מילים והמלים לשמטים, חשבו שהוא עצלן או טיפש. כשילד הפריע בכיתה, לא הכין שיעורים והתפרץ לדברי אחרים קראו לו "מופרע" והזמינו את ההורים שלו. יש מישהו שלא מכיר את התלמידים הללו שהזכרתי?

התחומים שבהם הפרעת קשב וריכוז באה לידי ביטוי

העידן המודרני והדרישות המיוחדות שלו

כיום אנחנו מכירים בכך שישנם אנשים שונים, תלמידים בעלי יכולות שונות לשמור על קשב חאורך זמן, להיות מרוכזים בחומר הנלמד ובכלל בנעשה מסביב ללא הסחות דעת וכפועל יוצא מכך, בעלי יכולת שונה להוציא לפועל את הפוטנציאל שלהם להצלחה בלימודים. כיום זה די ברור שילדים עם הפרעת קשב וריכוז אינם עצלנים או חסרי מוטיבציה אלא יש להם בעיה שבעידן המודרני באה יותר לידי ביטוי. בעבר, הילדים שהיו "שובבים" מצאו את מקומם בעשייה ובלימודים בתחומם אחרים. היום, הדרישה היא, שכולם יוכלו להפעיל מחשב, לקרוא חומר מקצועי ולהבין אותו. משום כך היום הפגיעה בריכוז או בקשב באה לידי ביטוי יותר מהר בגלל שהעולם של אתמול כבר לא כל כך רלוונטי היום.ץ מקצועות העבר , או לפחות חלק גדול מהם כבר אינם קיימים היום.

למה לשים לב כשמאבחנים הפרעת קשב וריכוז?

אבחון של הפרעת קשב וריכוז מחייב ידע בתחום, ומעבר לידע שמקובל לחשוב עליו מהספרות הפופולרית. אנשים המתמחים באיבחון וטיפול בהפרעה זו מכירים לא רק את הקריטריונים היבישדם מהספרות(ושניתן למצוא בקלות באינטרנט) אלא מכירים את ההשפעה על המצב רוח, ההישגים בלימודים, על היחסים הבינאישיים ועוד. ישנן הרבה אגדות אורבניות לגבי הפרעת קשב וריכוז ובעיקר לגבי היעילות של הטיפול התרופתי שמוצע, התופעות לוואי המוכרות שלו ובעיקר לגבי מה שאפשר לצפות מהטיפול שמיועד להפרעה זו. אבחון וטיפול מקצועיים, יכולים לשפר את התיפקוד האקדמי, בכל גיל, ולאפשר מיצוי הפוטנציאל המקצועי והבין אישי תוך שהוא לא רק משפר את היכולת ללמוד אלא משפר את היכולת לתיפקוד עם הסביבה.

היום- לא רק תרופה אחת. יש מבחר…

בעבר הכרנו תרופה אחת או מקסימום 2 תרופות לטיפול בהפרעת קשב וריכוז. היום אנחנו מכירים ומשתמשים לפחות ב 5 תרופות שונות ולמעשה יש כ 15 הרכבים תרופתיים שיכולים לעזור לאנשים עם הפרע קשב וריכוז. משום כך, כדאי לפנות ליעוץ אם חושדים שישנה הפרעה שכזו ומעבר לכך, גם אם תרופה אחת לא עזרה או גרמה לתופעות לוואי, אין צורך להתייאש כי יש תרופות רבות אחרות ובסופו של דבר ההרכב התרופתי היעיל ביותר יימצא בסוף.

הפרעת קשב וריכוז צריכה להיו מאובחנת ומובדלת מהפרעות אחרות שיכלות לדמות פגיעה בקשב ובריכוז. בין ההפרועת הללו ניתן למצאו את אותן הפרעו המסיחות את הדעת כגון הפרעות חרדה ואת אל הגורמות להאטה, עייפות וחוסר מוטיבציה כמו הפרעות דיכאון למיניהן.

משום כך, במידה ואתה סובל מהפרעת קשב וריכוז, פנה לאבחון וטיפול מקצועיים . לא להתייאש. מניסיון, אנחנו מכירים אנשים שרק בלימודים באוניברסיטה, הסביבה קלטה מה היה הביזבוז שלח היכולות שלהם בתקופת התיכוןובית הספר היסודי. פתאום אותם ילדים "עצלנים" הפכו לסטודנטים מצטיינים. לעולם לא מאוחר מדי!