הקשר שבין דיכאון לחרדה וההשלכות לטיפול פסיכיאטרי


מה הקשר בין חרדה ודיכאון? ומה הם סוגים השונים שלה?

לא מזמן הגיעה אליי מישהי למרפאה ושאלה אותי: "אז אולי תגיד לי מה יש לי? אמרו לי שיש לי הפרעה דיכאונית ואמרו לי שאני גם לחוצה מאוד. אני כבר לא יודעת מה יש לי…אני לחוצה או עצובה?" על פניו זה נראה כשאלה הגיונית- האם הטיפול בהפרעה של מתח ודאגנות יהיה אותו טיפול כמו בהפרעה דיכאונית?האם טיפול פסיכולוגי עבור דיכאון יהיה אותו טיפול כמו לחרדה?

דיכאון בא לידי ביטוי בצורות שונות ומגוונות. הסוגים הנפוצים ביותר של דיכאון כוללים:מג'ורי ,דיסתימי, דיכאון כחלק מהפרעה דו קוטבית וכן דיכאון בלתי טיפוסי. אנשים הסובלים מדיכאון סובלים לעתים גם מתופעות של חרדה. כעת אפשר לשאול, מה ההבדל ביניהם?

 חחרדה דיכאון ומה שביניהםרדה  נחשבת לאוסף תסמינים מגוונים  של שילוב שמורכב מרגשות שליליים ומשמעותיים הכוללים דאגה, פחד, חרדה, עצבנות וכו ' . יש לתופעות אלו גם ביטויים פיזיולוגיים- גופניים כגון תחושות של בחילות, כאבים בחזה, קשיי נשימה, דפיקות לב וכו ' משפיע על ההיבטים הפיזיים והפסיכולוגיים של האדם. על מנת שתוכל להתגבר על הדיכאון, יהיה צורך, לעתים תכופות להפחית את כמות המתח. אולם על מנת שתהיה לך יכולת להקטין את כמות המתח תצטרך להודות שהוא קיים.

הטיפול בדיכאון המלווה לחרדה צריך לכלול את הטיפול בתחושת העצבות, העייפות, יוטסר הריכוז וכמובן, תוך התייחסות לחרדה עצמה. פעם הייתה תפישה שיש לעשות הפרדה ברורה בין דיכואן לחחרדה. היום אנחלנו יודעים שלא ניתץן לעשות את ההפרדה הזו ביעילות ויש לשאוף לטפל הן בחרדה והן בדיכאון. לשמחתנו, התכישירם המטפלים  בשתי התופעות זהים, בדרך כלל.

הפרעה דיכאונית מגיעה בצורות ביטוי רבות שלא תמיד אנחנו מודעים להם. חשוב לפנות אל פסיכיאטר על מנת להגיע לאבחון נכון על מנת שניתן יהיה לטפל בך כראוי. לצורך הבנת הנושא אפרט בקצרה מהם הסוגים המקובלים של דיכאון. לכל אחד מהם יש מאפיינים מסויימים אולם יש לזכור שלא משנה מה ה"שם", המשותף לכולם הוא המצב רוח הירוד, חוסר אירגיה, שינויים בהרגלי תיאבון ושינה וכן ראיה פסימית על החיים ועל האדם עצמו הסובל ממצב זה.

דיכאון מג'ורי, או דיכאון קליני

הוא הסוג הנפוץ ביותר של דיכאון. זה זה גם נחשב לאחד מהסוגים החמורים יותר של דיכאון. דיכואן מסוג זה מתאפיין בעצב קיצוני, תחושת אשמה, חוסר תקווה, חוסר אונים ועייפות . הפרועת שינה, הפרעות בתאבון יכולות להיות אף הן קיימות. במקרים קשים של דיכואן שינה מחשבה על מוות ורצון למות לעתים אף אנשים מנסים להתאבד. לצערנו חלקם מצליחים בכך.

הפרעה דיסטימית (Disthymic) :

היא סוג של דיכאון שנחשב לפחות קשה מאשר דיכאון מג'ורי. זהו מצב של תסמינים דיכאוניים אולם בעוצמה יותר נמוכה וממושכת מאשר הדיכאון מג'ורי.

דיכאון דו קוטבי:

הפרעה דו קוטבית/מאניה דיפרסיה מאופיינת בשינויים דרסטיים/קיצוניים שבין תקופות של מצב רוח מרומם ועילוי ורצון לעשות פעילות מהנה לבין תקופות אחרות, של דיכאון. לעתים השינויים הללו תכופים, ללא סיבה נראית לעין שהן מרגישות כמו "רכבת הרים". השינויים הללו במצב הרוח נגרמים בשל שינויים באיזון החומרים שמאזנים את מצב הרוח שלנו.

הפרעת מצב רוח ציקלוטימית Cyclothymic :

הפרעה ציקלוטימית היא צורה קלה יותר של הפרעה דו קוטבית ושדומה  דומה להפרעה דו-קוטבית, בתדירות נמוכה יותר ופחות קשה מבחינת החומרה שלה. הוא מאופיין כמו בהפרעה הדו קוטבית בתחושות ותקופת עילוי ומצב רוח מעולה יחד עם תקופות של דיכאון שיכולו להיות אפילומ ברמת דיכאון מג'ורי. לעתים, אדם הסובל מהפרעה ציקלוטימית יכל לפתח הפרעה דו קוטבית של ממש.

דיכאון לאחר לידה:

דיכאון לאחר לידה הוא סוג של דיכאון מג'ורי המופיע אצל אמהות, בסמוך ללידה.  זה מאופיין בעצבות מתמשכת ותחושה של ריקנות שנחווית על ידי האם הטרייה.על פי מחקר, כ -10% מאמהות חדשות סובלות ממצב זה.

דיכאון לא טיפוסי: דיכאון לא טיפוסי מתרחש בתדירות הגבוהה יותר בנשים. סוג כזה של הפרעה במצב הרוח באה לידי ביטוי בתחושות ורגשות ויכולות גופניות יותר מורכבות ולעתים מקשו על האיבחון שלה. הדיכאון הזה יכול להביא כמעט לשיתוק רגשי בשל ההצפה שהאדם חווה בה, הנטייה לרגישות לתחושת דחייה ולביקורת. רגשות האשם והאכילת יתר ועודף עייפות ושינה הם מאפיינים נוספים שלה.

למרות הניסיון שלנו להבחין בהבדלים שבין חרדה ודיכואן לא פעם אנחנו רואים שישנה חפיפה משמעותית בין שתי סוגי ההפרעה. אכן, אנשים הסובלים מהפרעת חרדה סוכלים יותר מהאוכלוסיה הכללית מהפרעות דיכאון שונות וההיפך. זה הגיוני, הבסיס הביולוגי לשניהם דומה, הטיפול דומה והטיפול הפסיכולוגי לשניהם יהיה בעל עקרונות משותפים.