חוות דעת פסיכיאטרית באינטרנט


חוות דעת פסיכיאטרית באינטרנט

האינטרחוות דעת פסיכיאטרית באינטרנטנט מהווה ברכה לרבים מאיתנו. הוא מהווה מקור לשעשוע, פעילות שעות פנאי, פילות חברתית,לימוד ופרנסה. אולם מה קורה כאשר האינטרנט הופך למקור מידע לגבי מצבנו הרפואי? לעתים, לא קורה דבר, לעתים אנחנו מקבלים מידע מהימן וטוב שמכוון אותנו לקבלת טיפול נכון שמשפר את איכות החיים שלנו ולעתים…אנחנו מקבלים מידע שאין ביכולתנו לסנן אותו ולברור את החשוב מהמיותר.

אנחנו מכירים את תופעת הסטודנט לרפואה שלאחר כל פרק בספר (אם הוא באמת קורא אותו) הוא מאבחן את עצמו ואת הסובבים אותו במחלות שונות. לעתים המחלות בנאליות ולעתים המחלות שהוא מאבחן יכולות להיות קשות ומסוכנות. ניקח לדוגמא את אוסף התסמינים : הזעות, כאב ראש, כאבי שרירים, חום. באותו עמוד בגוגל תקבלו מידע על הצטננות ועל איידס. ברור שהסיכוי שמישהו נדבק באיידס, כמעט אינו קיים אבל…מה קורה כאשר המדובר באדם חרדתי?

אנשים לא מעטים מגיעים אלי עם תלונות שמתגבשות לידי הפרעה נפשית מוכרת וידועה וברורה שהטיפול בה יכול להיות פשוט. התקפי חרדה חוזרים, הפרעות ריכוז, חולשה והפרעות שינה מכונים בדר"כ להפרעות חרדה. אולם מה קורה שיחד עם התופעות הללו הוא גם מדווח על כאבי בטן ושלשולים . הוא יחפש באינטרנט ויגלה ששלשולים יכולים להיות סימן למחלות אחרות, קשות יותר. ברור שיחפש עזרה למחלות הקשות וילך לרופא המשפחה וישאל אותו לגבי הסיבה שהוא משמשל. ככל שישאל אותו יותר פעמים הוא ייצא מהרופא עם אוסף של בדיקות דם ובדיקות אחרות. ספירת דם, כימיה, תפקודי בלוטת תריס, תפקודי כבד, תפקודי כליות, תרבית שתן, תרבית צואה. ואם זה לא די, היו כבר מקרים שמטופלים שלי מצאו את עצמם קובעים תור לקולונוסקופיה או לגסטרוסקופיה.

לאחר שעושים את כל הבדיקות והכל נמצא תקין, ממשיכים "לחפש" סיבה נוספת , רצוי גופנית לבעיה. ואז מתחילים לחפש מומחים אחרים בתחום הזיהומים, ריאומטולוגיה והדבר הברור מאליו כאילו נשכח. מדובר בהפרעת חרדה.

הפגישה הראשונה עם מטופל שכזה לוקחת בדרך כלל יותר זמן מהרגיל כי יש צורך להרגיע אותו שהוא ראשית עבר את כל הבדיקות שהוא היה אמור לעבור ושנית, אנחנו יודעים מה התופעות הללו ומה הטיפול המקובל ומה הטיפול שיעזור להתקפי החרדה שלו. לא פעם המטופל ישאל "ואם אתה טועה?" התשובה שלי תהיה , במקרה שלך לא סביר שאני טועה. עשית את כל הבדיקות עד עתה, מה איכפת לך לנסות משהו אחר?

לאחר שהמטופל לוקח את הכדורים. לא משנה אם המדובר בציפרלקס או רסיטל או סימבלטה או אפקסור או אפילו לוסטראל או פרוזאק. לאחר מספר שבועות התופעות של החרדה פוחתות אם לא נעלתמות והמטופל יודע לספר שהתופעות הגופניות אולי קיימות עדיין אבל הן פחות מעסיקות אותו.

אנחנו לא נתווכח לעולם האם הכדורים הם אלו שהעלימו את התופעות שלו או שמא הוא מיצה את הבדיקות כולן. זה לא באמת משנה אבל יש כמה כללים חשובים כאשר פונים אל האינטרנט לצורך קבלת חוות דעת רפואית:

1.      בקר באתרים מהימנים

2.      קרא את הכתוב עם קרטוב של ביקורת

3.      הרופא שלך יודע יותר טוב מכל אחד אחר מה מצבך ומה התסמינים שכדאי וצריך להתייחס אליהם ומה סדר החשיבות

4.      אל תסתיר מרופא המשפחה שלך שקראת את החומר באינטרנט. כך הוא יוכל להתייחס לבעיה שלך באופן רציני ויידע להפנות אותך לבדיקות המתאימות ויידע להרגיע אותך, אם יש צורך בכך.

והעיקר, רק בריאות

כל מסע ארוך מתחיל בצעד אחד קטן...
ד"ר חיים שם דוד, פסיכיאטר מומחה עוסק בפסיכיאטריה כללית ומשפטית. אם החלטת שהגיע הזמן לשפר את איכות החיים שלך ניתן לקבוע תור. המרפאה נמצאת ברחוב קהילת ונציה 10 בתל אביב. לקביעת תור ולקבלת פרטים ניתן להתקשר בטלפון 03-5114390 או בטלפון 050-2511317.