חוות דעת פסיכיאטרית לאובדן כושר עבודה


חוות דעת פסיכיאטרית -תביעה לאובדן כושר עבודה

אחת המטרות של המוסד לביטוח לאומי הינה להבטיח שיכולתו של אדם לעבוד ולהתפרנס תישמר,במידה והתאונה אירעה במסגרת עבודתו. מלבד המוסד לביטוח לאומי, ישנן חברות ביטוח רבו המציעות פוליסות ביטוח למקרים שבהם אדם איבד את יכולתו לעבוד מכל סיבה שהיא. פוליסות הביטוח הללו מבטיחות שקט נפשי ותמיכה כלכלית לאדם שחלה או נפגע, במידה ואינו יכול להמשיך ולפרנס את משפחתו כקודם.

חוות דעת פסיכיאטרית עבור אובדן כושר עבודהלעתים קרובות, לאחר תקופת המחלה הראשונית או בתקופה של ההחלמה לאחר התאונה, האדם נמצא על פרשת דרכים. האם יוכל לשוב לעבודתו? האם יוכל להמשיך ולפרנס את משפחתו כמו שעשה קודם לכן? מצב כזה של חוסר ודאות מכניס את המשפחה של אותו אדם, מעבר למצוקה שהמחלה עצמה גורמת, למצוקה קשה, חוסר ודאות ואפילו למתחים שיכולים להחמיר את המצב הנפשי שלו ולעתים מביאים לידי עשיית פעולות שאפילו פוגמות ביכולת הריפוי מהמחלה שבגינה אותו אדם הושבת.

פגיעות נפשיות אינן שונות בהקשר הזה. שכיחות של הפרעות נפשיות, באוכלוסיה, אינה מבוטלת. אי אפשר לומר שהאנשים שחווים משבר ריגשי או נפשי נמצאים במיעט חסר חשיבות. תאונות דרכים, ניתוחים, מחלות, תאונות עבודה ואפילו אירועים פליליים עלולים להביא מעבר לפגיעה הגופנית גם להפרעות נפשיות , קוגניטיביות והתנהגותיות שמונעות מהפגוע מלעבוד.

חוות דעת פסיכיאטרית לאובדן כושר עבודה הינה חוות דעת רפואית שנערכת על ידי פסיכיאטר מומחה על מנת לדון במצבו של האדם, היכולת שלו לעבוד במקצועו או במקצוע אחר, סביר, על פי התנאים של הפוליסה. על הפסיכיאטר להכיר את הפוליסה שבה האדם בוטח, הסייגים שלה, והמצביםש מזכים את האדם בפיצוי כספי ובגמלה שיכולהל הגיע לסכומים מאוד גבוהים  במשך החיים שאלמלא גמלה זו, משפחתו היתה עומדת מול שוקת שבורה.

מה הקשר בין עיקרון הפסנתרן והפרעת קשב וריכוז אצל מתמטיקאי?

חוות דעת פסיכיאטרית שדנה ביכולתו של האדם מלעבוד צריכה לקחת בחשבון את המצב של האדם טרם לקרות מקרה הביטוח (מחלה או תאונה), את מצבו העכשווי ולהצביע על הקשיים שמונעים מאותו אדם למשל, לעבוד באותו מקצוע כפי שעבד ערב למחלתו. חומרת ההפרעה או המצוקה הרגשית אינה בהכרח המדד היחידי שיכול לקבוע שאדם נמצא באובדן כושר עבודה. לשם כך אתן את מקרה "הפסנתרן". במקרה זה, ניתן לחשוב על פשנתקן שנפגע בקצה הזרת שלו בתאונת דרכים. בשעה שנסע לקונצרט שהיה אמור לנגן בו, דלת המונית נטרקה לו על האצבע וקטעה את החלק הסופי של האצבע. אין ספק שמבחינה רפואית הנכות אינה גדולה אבל…האם יוכל להמשיך ולנגן באותה מיומנות כקודם? סביר להניח שלא. הוא ככל הנראה יצטרך לשנות את מקצועו וגם אם הוא יכול לנגן, סביר להניח שלא ינגן באותה מיומנות וגם אם יוכל ללמד נגינה, הדבר אומר, שאת מקצועו כנגן ראשי, איבד.

כך גם כשדנים באובדן כושר עבודה מסיבה נפשית או קוגניטיבית. יכולות שנראות על פניו כ"רגילות" ושאינן מיוחדות, יכולות להתאים לאדם מסויים במקצוע אחד אולם לא יספיקו למקצוע אחר. אדם שעובד מקצוע הדורש ממנו מיומנות, ריכוז גבוה, יכולת ניתוח נתונים גבוהה, יוכר כבעל נכות תיקפודית יותר גבוהה ויתכן ואף יוכר כבעל חוסר יכולת לעבוד גם אם הפגיעה הקוגניטיבית שלו תהיה יחסית קלה.

ד"ר חיים שם דוד, מנוסה באבחון וטיפול ועריכת חוות דעת פסיכיאטרית למטרות שונות. בין השאר מנוסה בהערכה לצורך בחינת אובדן כושר עבודה לחברות הביטוח השונות. ד"ר שם דוד ממליץ על הערכה יסודית ומעמיקה בטרם יתחילו בתהליך התביעה.