פסיכוגריאטר- פסיכיאטר לקבוצת הגיל השלישי


פסיכוגריאטר – עזרה למטופלים בגיל השלישי

פסיכוגריאטר הוא פסיכיאטר שמתמחה באיבחון וטיפול במצבים נפשיים ורגשיים בגיל השלישי. בנוסף לכך, פסיכוגריאטר עוסק גם באיבחון וטיפול בהפרעות האופייניות יותר לגיל המבוגר. מתח,חרדה,מצב רוח ירוד,דיכאון, אבל וקשיי הסתגלות הם מצבים נפשיים היכולים להתפתח בכל גיל אך המבוגרים, בשל גילם וניסיון החיים שלהם נוטיפ יותר לסבול ממצבים אלו.
פסיכוגריאטר מטפל גם במצבים האופייניים לגיל זה : הפגיעה בזיכרון. מחלת אלצהיימר היא אחת הדוגמאות לסיבות לפגיעה בזיכרון, היא הדמנציה הנפוצה ביותר. מחלת אלצהיימר מאופיינת בפגיעה בזיכרון עם פגיעה הולכת ומתקדמת ביכולות שונות של שיום (קריאה בשמות לאנשים וחפצים), פגיעה ביכולת לתכנן פעולות ובהמשך גם פגיעה בפעולות בסיסיות יותר.

פסיכוגריאטריהאנשים רבים המגיעים אל פסיכוגריאטר, וסובלים ממחלת אלצהיימר, סובלים גם ממצבי בילבול שבהם הם אינם מזהים לפתע את האנשים הקרובים אליהם, מרגישים בשל כך בחרדה ואף מאשימים אנשים אחרים שגונבים להם חפצים או מנסים לעולל להם רע.
מומחיותו של פסיכוגריאטר אינה רק ביכולת לאבחן את הבעיה אלא להתאים את הטיפול הנכון. פסיכוגריאטר חייב לקחת בחשבון את מצבו הגופני של הפונה אליו ואת מגוון התרופות שהוא נוטל, והמחלות שבגללן הוא נוטל אותן. התייחסות מקצועית זו של הפסיכוגריאטר הכרחית על מנת לתת את הטיפול התרופתי היעיל ביותר והבטוח תוך כדי מניעת תגובות ותופעות לוואי הנובעות מתגובה בין תרופתית.
פסיכוגריאטר משתף פעולה עם אנשי מקצוע נוספים: רופאים פנימאים,פסיכולוגים ועובדים סוציאלים על מנת לספק לקשיש את כל צרכיו ועל מנת להתאים את סביבת המגורים בצורה האופטימלית ביותר על פי צרכיו, רצונותיו ומגבלותיו ומגבלות בני משפחתו.

פסיכוגריאטר נדרש לעתים קרובות לערוך חוות דעת בקשר לשאלות חוקתיות שונות ולשם כך הוא עורך חוות דעת פסיכיאטרית או תעודת רופא. בין השאלות שעליהן הוא עונה ניתן למצוא:

  • כשרותו של האדם לערוך צוואה – האם הקשיש מודע למשמעות הצוואה שהוא חותם עליה? חוות דעת זו חשובה מכיוון שכשהיא נערכת בסמוך לעריכת הצוואה, היא יכולה להבטיח את קיום רצונות של האדם, בהקשר של הורשת רכושו לאחר מותו. עריכת חוות דעת פסיכיאטרית עבור צוואה מונעת התנגדויות לקיום הצוואה לאחר מותו.
  • כשרותו של אדם להחליט על הליכים רפואיים או כלכליים – פסיכוגריאטר יכול לערוך חוות דעת פסיכיאטרית בקשר ליכולתו של אדם להחליט לגבי הליכים רפואיים שהוא עומד בפניהם והאם חתימ ה על טפסי הסכמה להליכים רפואיים מהווים באמת הסכמה מדעת. פסיכוגריאטר נדרש לא פעם לחוות את דעתו בקשר ליכולתו או לכשרותו של הקשיש להבין פעילות כלכלית והאם הוא יכול לדאוג לענייניו הכלכליים. כאשר הפסיכוגריאטר מתרשם שישנה פגיעה קוגניטבית משמעותית המונעת מהקשיש להבין הליכים רפואיים או כלכליים, הוא יכול להמליץ על הליך של מינוי אפוטרופוס לגוף, אפוטרופוס לרכוש או אפוטרופוס לכל דבר ועניין (לענייני גוף ורכוש). מינוי אפוטרופוס יכול למנוע נזקים כלכליים מהקשיש וניצול על ידי סביבתו (כמו למשל, הורשת הרכוש לעובד זר) וימנע עיכוב במתן טיפול רפואי.
  • הכרזה על אדם כ"תשוש נפש" – פסיכוגריאטר מעריך את הפעילות היומית של הקשיש והאם יכולתו לדאוג לצרכיו נפגעת בגלל פגיעה נפשית או קוגניטיבית. תשוש נפש היא בעצם הכרה של הרשויות בנכות משמעותית של הקשיש ולכך שיש להעניק לו זכויות נוספות כגון עזרה בבית, השמה בבית אבות ועוד.